Pomoc Społeczna
Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu ( art.7 z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ):
1) ubóstwo
2) sieroctwo
3) bezdomność
4) bezrobocie
5) niepełnosprawności
6) długotrwałej lub ciężkiej choroby
7) przemoc w rodzinie
8) potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi
9) bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gosdpodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych
10) (uchylony)
11) trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art.159 ust.1 pkt. 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
12) trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego;
13) alkoholizmu lub narkomanii;
14) zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej;
15) klęski zywiołowej lub ekologicznej;
Art. 2.1. Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystujac własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Art. 12 W przypadku stwierdzonych przez pracownika socjalnego dysproporcji między udokumentowaną wysokoscią dochodu, a sytuacją majatkową osoby lub rodziny wskazując, że osoba ta lub rodzina jest w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, wykorzystując własne zasoby majątkowe, w szczególności w przypadku posiadania znacznych zasobów finansowych, wartościowych przedmiotów majątkowych lub nieruchomości, można odmówić przyznania świadczenia.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje:
1) osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 776 zł;
2) osobie w rodzinie, której dochód na osobę nie przekracza kwoty 600 zł, przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych powyżej.